Létezik egy titokzatos árnyalat, amelyet csupán öt embernek volt alkalma megpillantani a Földön.


A résztvevők egy hozzávetőleges leírást is adtak arról, hogyan kell elképzelni a rejtélyes "olo" színt.

Köztudott, hogy az emberi színlátás nem éppen a legfejlettebbek közé tartozik. Az emberi szem mindössze három színérzékelő receptorral rendelkezik, melyek segítségével a 380 és 750 nanométer közötti elektromágneses sugárzást képes érzékelni. Ezzel szemben a sáskarákok lenyűgöző képességekkel bírnak, hiszen 12-16 receptorral rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy az ultraibolya tartományt és a polarizált színeket is észleljék.

Egy közelmúltbeli áttörésnek köszönhetően most egy hajszállal közelebb kerültünk a sáskarákokhoz, ugyanis a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel az emberek számára eddig nem érzékelhető színek is láthatóvá válnak - írja a Live Science. A kutatók az "Oz" módszerrel stimulálták a kísérletben résztvevők retináját, így az öt alany egy olyan, "olo" névre keresztelt színt is képes volt érzékelni, amelyet eddig egyetlen ember sem láthatott. Ezt megmutatni értelemszerűen nem tudjuk, de ha valaki szeretné elképzelni a színt, akkor abban némi támpontot adhat a résztvevők leírása, amely szerint az olo egy "példátlan szaturációval rendelkező, kékeszöld szín".

A kutatók ambiciózus célja, hogy a retina minden egyes fotoreceptorát tetszés szerint programozzák. Bár még messze vannak ettől a céltól, James Fong, a Berkeley Egyetem kutatója és a kísérlet vezetője megerősítette, hogy a teszt sikeresen bizonyította: az ehhez szükséges alapelvek a gyakorlatban is alkalmazhatóak. Az eljárás potenciálisan lehetőséget nyújt arra is, hogy különböző szembetegségeket szimuláljanak, így mélyebb betekintést nyerhetnek a látásvesztés okainak megértésébe. Hosszú távon pedig a módszer akár a színvakság kezelésére is alkalmazható lehet.

Related posts