VAOL - A falusi italkimérések megmentése: Vasi falvak kocsmáiban tettünk látogatást, hogy felfedezzük, hogyan zajlik az élet e különleges helyeken.

Minden falusi kocsma megszenvedte a koronavírus-járványt, volt, ahol a megváltozott szokások profilváltást hoztak, máshol a turistaszezon segíti a túlélést. Közös pont, hogy a kormány kocsmaprogramjában pályázható 3 millió forintnak, mindenhol megvan a helye.
A faluközpont szíve mindig is a kocsma volt. Itt gyűlnek össze a hírek, és gyakran innen indulnak el az értesülések; a helyiek itt találkoznak egymással, és az átutazók is szívesen betérnek. Persze, ahol még üzemelnek ilyen helyek, ott ez a szokás. Azonban az elmúlt években sok falusi kiskocsma eltűnt, a megváltozott életstílus, a növekvő költségek, és természetesen a koronavírus-járvány következtében. A KSH statisztikái szerint 2020-ban még 513 önálló vendéglátóhely működött Vas vármegyében, míg 2024-re ez a szám 424-re csökkent. Bár konkrét adatunk nincs arról, hány falusi kiskocsma tűnt el, valószínű, hogy a közel száz eltűnt egység között számos ilyen hely is szerepel. Vármegyénk aprófalvas jellege miatt a 216 településből 135-ben ötszáznál kevesebb ember él, és sajnos sok helyen már régóta nem üzemel kocsma, vagy talán sosem volt. A kormány most kocsmaprogramot indít, hogy megóvja a még működő falusi italkiméréseket, hogy néhány év múlva ne csupán egy eltűnt kor emlékeként álljanak üresen az elhagyatott kocsmaépületek az ország különböző pontjain.
Az egymilliárd forintos keretösszegű kocsmaprogram pályázati lehetősége a ezer fő alatti kistelepüléseken található borozók, bárok és kiskocsmák támogatását célozza. Ezzel a kezdeményezéssel szeretnénk erősíteni a helyi közösségeket és elősegíteni a vidéki gasztronómia fejlődését.
A turistalátványosságok közelében, vagy túraútvonalak kereszteződésében elhelyezkedő településeken a nehézségek ellenére is tartják magukat a kocsmák, ilyen az alig 270 lelket számláló Hegyhátszentjakab is. A kis falu 2002 óta az Őrségi Nemzeti Park része és alig egy kilométerre innen található a Vadása-tó is. Igaz, amennyit a tó hoz, annyit visz is. Mert kétségtelen ugyan, hogy a környékre látogatók elsősorban a tó miatt jönnek, cserébe viszont ott is állnak meg, nem a faluban - mesélte Károly Csaba, aki a falu szívében található vendéglőt viszi. A vendéglő valaha csak kocsma volt, abból a klasszikus fajtából, ételt csak előre bejelentkezett csoportoknak készítettek. A koronavírus-járvány azonban mindent megváltoztatott, a kijárási tilalom alatt az emberek begubóztak, és úgy is maradtak. Hol ennél a szomszédnál, hol a másiknál gyűltek össze egy kis beszélgetésre, egy-egy italra, elkezdtek az emberek nem járni a kocsmába. Így aztán, hogy talpon maradhassanak rendszeressé tették az ételkínálatot, ami este hétig elérhető, ráadásul menüzni is lehet. Fontos a vendégek véleménye, ezért aztán a főnökúr a főzést nem is engedi ki a kezéből, mivel ha valaki, hát ő pontosan tudja, hogy ki, mit, hogyan szeret. A vendégkör a helyiekből, a környéken dolgozó munkásokból, meg persze a településen átvágó turistákból áll, akik tévedésből éppen nem a tónál állnak meg pihenni. A kormány által bejelentett pályázatra természetesen ők is jelentkeznek majd, mivel ráfér az épületre a felújítás, tekintve, hogy Károly Csaba nem ma kezdte a szakmát, a konyhában például hiába van már egy szuper sütő, meleg csak akkor van, ha begyújt a sparheltbe. Mint megtudtuk, a kocsmát 1996-ban vették át, akkor még bérelték az épületet, aztán két évvel később meg is vették. Hitelből persze, aminek a kamata akkoriban harminc százalék fölött volt, mégis, négy év alatt visszafizették a kölcsönt, mivel ahogyan a vendéglős fogalmazott: akkoriban még költötték az emberek a pénzüket a kocsmában, ma már nemigen, vagy ha költik, külföldön teszik.
A hatszáz fős, festői határ menti faluban, Bucsuban, valaha két kocsma is működött, ám az egyik a közelmúltban bezárta kapuit. Az egyetlen megmaradt, Varga Gábor által üzemeltetett kocsma, igazi központi szerepet játszik a település életében. Gábor nemcsak a vendégek kiszolgálására összpontosít, hanem emellett egy főállásban is dolgozik, így a kocsma működtetése igazi kihívást jelent. Alkalmazottja nincs, ezért a családja is besegít, és a délelőtti nyitvatartásról le kellett mondaniuk. A vendégkör többsége helybeli, de nyáron a biciklitúrázók is felfedezik a kocsmát, így fellendítve a forgalmat. A kocsma különlegessége, hogy van egy tekéző pályája is, ami a tulajdonos szerint elengedhetetlen egy falusi kocsma esetében – valami pluszt kell nyújtani a vendégeknek. Gábor elmondta, hogy eddig nem volt olyan pályázat, amelyen indulhattak volna, de a legújabb lehetőség ígéretesen hangzik, és remélik, hogy végre meg tudják valósítani elképzeléseiket.