Az Európai Parlament elismerésben részesítette a venezuelai ellenzéki politikai aktivistákat.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke kedden Strasbourgban ünnepi keretek között adta át az idei Szaharov-díjat a venezuelai ellenzék képviselőinek, Edmundo González Urrutiának és María Corina Machadónak. Az esemény szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen a díj a demokratikus értékek és az emberi jogok védelmét hirdeti a világban.
Metsola kijelentette: "Mindkét fél bátran megvédi azokat az alapelveket, amelyek az igazságot, a demokráciát és a jogállamiságot képviselik, ezzel hűen tükrözve azt az értékrendet, amelyet venezuelaiak milliói és az Európai Parlament is mélyen tisztel." Hozzátette, hogy "ez a díj nem csupán a teljesítmények elismerése, hanem egy erőteljes emlékeztető is arra, hogy a szabadságért folytatott harc sosem hiábavaló. Venezuela jövője a venezuelai népé, és az Európai Parlament határozottan mellettük áll."
A gondolatszabadságért járó Szaharov-díjat az Európai Parlament 1988-ban hozta létre. Ezt az elismerést Andrej Szaharov, a szovjet tudós és politikai disszidens nevéhez fűzik, és évről évre olyan egyének és szervezetek kapják meg, akik kiemelkedő hozzájárulást nyújtanak az emberi jogok védelméért folytatott küzdelemhez.
María Corina Machado, akit az ünnepség során lánya, Ana Corina Sosa képviselt, 2023-ban az Egyesült Demokratikus Platform jelöltjeként került nevezésre a venezuelai elnöki posztra. Azonban a kormány által irányított Nemzeti Választási Tanács döntése következtében kizárták a versenyből.
Edmundo González Urrutia, a diplomata és politikai személyiség, aki a kizárt Machadó helyére lépett a fő ellenzéki jelöltek között. Határozottan bírálta a 2024. júliusi elnökválasztás hivatalos eredményének bejelentésének elmaradását, és kétségbe vonta Nicolás Maduro állítólagos győzelmét. Miután 2024 szeptemberében ellene elfogatóparancsot adtak ki, elhagyta Venezuelát, és Spanyolországban talált menedéket.
"Inkább előbb, mint utóbb, országunk a népünk által meghatározott irányba fog fordulni. A mostani visszaélések és erőszak csak ügyetlen kísérlet arra, hogy elodázzák azt, ami elkerülhetetlen" - mondta kedden González Urrutia. "Egyetlen erőszakra épülő kormány sem stabil", a venezuelaiak, a rezsim mostani és volt támogatói is "a szabadság, a demokrácia és a mindannyiunk közötti megértés útján akarnak haladni".
Az EP egyik határozatában Venezuela megválasztott elnökének nevezett politikus szerint a Szaharov-díj megerősíti a párbeszéd iránti elkötelezettségét, a világ demokratáinak egységét jelképezi. Nekik "ma nagyobb szükségük van egymásra, mint valaha", és "Venezuela harca a szabadságért és a demokráciáért az egész világ harca ezekért az értékekért".
María Corina Machado online felszólalásában szenvedélyesen bírálta a Venezuelát évtizedeken át sújtó megosztottságot, amelynek célja a nép meggyengítése és elnyomása volt. Kijelentette, hogy "negyed évszázadon keresztül próbálták megosztani a társadalmat, gyűlöletet szítva az emberek között". Rávilágított arra, hogy a hatalom arra törekedett, hogy különbségeket teremtsen a gazdagok és szegények, baloldaliak és jobboldaliak, valamint különböző etnikai és vallási csoportok között. Hangsúlyozta, hogy Venezuelában a demokratikus intézmények folyamatos rombolásának tanúi vagyunk, a független igazságszolgáltatás és a népszavazási jog megcsúfolása révén. A korrupcióval és bűnözéssel terhelt rezsim tönkretette a gazdaságot, a legrosszabb hiperinflációt idézve elő, és milliókat kényszerített arra, hogy politikai lojalitásukért cserébe kapjanak állami segélyeket, ezzel megfosztva őket a méltóságtól és a jövőbeli lehetőségektől. A júliusi elnökválasztást a változás elkerülhetetlen kezdeteként értékelte, amely nemcsak Venezuelát, hanem a jövőt is érinti. Köszönetet mondott az Európai Parlamentnek, amiért bizonyította, hogy nem vagyunk egyedül a harcunkban.
Az Európai Parlament 2024 szeptemberében elfogadott határozatában González Urrutiát a venezuelai nép demokratikusan megválasztott elnökeként ismerte el, míg María Corina Machadót az ország demokratikus erőinek vezetőjeként tüntette ki. A képviselők véleménye szerint a nemzetközi választási megfigyelő missziók jelentései egyértelműen rávilágítottak arra, hogy a venezuelai elnökválasztás nem felelt meg a választási integritás nemzetközi normáinak. A végszavazás során a jegyzőkönyv tanúsága szerint a Fidesz, a Tisza és a Mi Hazánk képviselői támogatták a határozatot, míg a DK és a szocialisták többsége ellene szavazott.
2024 februárjában az Európai Parlament határozottan felszólította a tagállamokat, hogy tartsák érvényben a Maduro-rezsim ellen hozott szankciókat, és szükség esetén szigorítsák azokat. E lépések célja, hogy nyomást gyakoroljanak a rezsimre, amíg az világosan és tartósan el nem kötelezi magát az alapvető demokratikus értékek, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett.
2023 júliusában az Európai Parlament határozottan elítélte a venezuelai rezsim önkényes és alkotmányellenes döntését, amely megakadályozta, hogy olyan prominens politikai ellenzéki személyiségek, mint María Corina Machado elinduljanak a 2024-es választásokon.
A Fidesz EP-frakciója, a Patrióták Európáért, valamint a Mi Hazánk által létrehozott Szuverén Nemzetek Európája is jelölte Elon Muskot, ám a techmilliárdos nem került be a döntősök közé. A venezuelai ellenzéki képviselők a Tisza Pártot is maguk között tudó jobbközép Európai Néppárt, valamint az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformerek frakciója által nyújtott támogatásra számíthattak az elismerésért folytatott versenyben. Győri Enikő, a fideszes EP-képviselő, kedden szívélyes gratulációval illette a győzteseket.