A Moody's visszavonta a Mol minősítését.


A Moody's nemzetközi hitelminősítő kedden bejelentette, hogy visszavonta a Mol minősítését. A Londonban tett nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy a döntésüket saját üzleti megfontolásaik figyelembevételével hozták meg, ami a magyar olaj- és gázipari vállalatcsoport osztályzatának megszüntetéséhez vezetett.

Üzleti megfontolások következtében a Mol kedden visszavonta a Moody's Ratings által kiadott, "Baa3" szintű hosszú távú befektetési ajánlását - számolt be róla az MTI.

A Moody's a bejelentéshez nem csatolt részletes magyarázatot, azonban a cég általános eljárási szabályzata világosan hangsúlyozza, hogy ha egy osztályzat visszavonásának hátterében a Moody's saját üzleti szempontjai állnak, az intézkedés nem jelez semmiféle problémát az érintett adós hitelképességével vagy a vállalatirányítás színvonalával kapcsolatban.

A Világgazdaság megállapításai szerint a Moody's ilyen helyzetekben a piaci szereplők számára nyújtott hitelminősítési előnyöket, valamint a hitelminősítés fenntartásához és felügyeletéhez szükséges erőforrásokat, továbbá egyéb üzleti szempontokat is figyelembe vesz.

A Moody's múlt pénteken az eddigi stabilról negatívra rontotta a szuverén magyar adósosztályzatot. Az olajtársaság nem maradt adósbesorolás nélkül, egy másik mértékadó hitelminősítő, az S&P Global Ratings néhány napja erősítette meg a Mol és az általa kibocsátott kötvények BBB-minősítését.

A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a Mol Közép-Európa egyik vezető integrált olaj- és gázipari vállalata, amelynek bevétele hozzávetőleg 24,6 milliárd dollár, eszközállománya mintegy 21,2 milliárd dollár volt 2023 végén.

2023 novemberében a Standard & Poor's elvégezte éves felülvizsgálatát, és változatlanul hagyta a MOL "BBB-" szintű befektetési ajánlását, amely stabil kilátással bír. Ezt követően, 2023 decemberében a Moody's pozitívra módosította a MOL besorolásának kilátását, korábban stabilról. Az indoklásukban a hitelminősítő hangsúlyozta, hogy 2018 óta jelentős fejlődésen ment keresztül a MOL diverzifikációja és eredménytermelő képessége. Emellett a cégcsoport adósminőségi mutatói is kiemelkedően erősek, ami tovább erősíti a vállalat pénzügyi stabilitását.

A Scope Ratings 2024 márciusában kezdte meg a Mol "BBB-" befektetési ajánlású, pozitív kilátású hitelminősítésének közzétételét. 2024 májusában a Fitch megerősítette a Mol "BBB-" hosszú távú befektetési ajánlású hitelminősítését, és változatlanul fenntartotta a "stabil" kilátást.

A Moody's kiemelte, hogy a Mol olaj- és földgáztermelése a 2027-es időhorizonton 90-100 ezer nyersolajhordó-egyenérték között stabilizálódik. Ez a tendencia elsősorban az új készletek feltárásának köszönhető, amelyek főként Horvátországban, Azerbajdzsánban és Kazahsztánban várhatóak.

A Moody's előrejelzésének indoklásában hangsúlyozta, hogy a Mol jelentős szereplő a közép- és kelet-európai piacon, ahol piacvezető pozíciókat tölt be. A Nelson Complexity Index, amely az olajfinomító tevékenységek összetettségét és fejlettségét méri, a Mol esetében az átlag felett helyezkedik el. Ennek következtében a Mol képes magas árrésű finomított termékek előállítására, még a nehezen kezelhető, kénes nyersolajok feldolgozása esetén is.

Related posts